- Pedagogika przygody- OUTDOOR ADVENTURE- na czym polega?
- BEZPIECZNE FERIE- CZAS RADOŚCI
- ROLA DZIADKÓW W ROZWOJU DZIECKA
- CZYM SĄ DLA DZIECI ŚWIĘTA?
- POCZYTAJ MI MAMO...
- SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE
- WRZSIEŃ POWRÓT DO RZECZYWISTOŚCI
- BEZPIECZNE WAKACJE
- NAWADNIANIE DZIECKA W OKRESIE LETNIM
- DLACZEGO DZIECKO NAJGORZEJ ZACHOWUEJ SIĘ PRZY MAMIE
- WIELKANOC Z DOBRĄ ZABAWĄ
- WODA ZNACZY ŻYCIE
- JAK CZYTAĆ DZIECIOM ŻEBY SŁUCHAŁY?
- OBOWIĄZKI DOMOWE PRZEDSZKOLAKA
- MOC PRZYTULANIA
- ŚWIĘTA Z DZIECKIEM TO MAGICZNE CHWILE
- BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU
- ZNACZĄCA ROLA SNU
- JESIEŃ Z DZIECKIEM
- CO POWINIEN UMIEĆ 6-LATEK
- DOBRE RELACJE MIĘDZY NAUCZYCIELAMI A RODZICAMI
- KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
- JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO SPRZĄTANIA
- ĆWICZENIA RELAKSACYJNE
- UCZYMY DZIECKO SAMODZIELNOŚCI
- JAK NAUCZYĆ DZIECKO WYDMUCHIWAĆ NOS
- MOJE DZIECKO JEST UPARTE
- KSZTAŁTOWANIE CZYNNOŚCI SAMOOBSŁUGOWYCH U DZIECI
- KIEDY Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY?
- ZABAWY LOGOPEDYCZNE
- WYMUSZANIE PRZEZ DZIECI- JAK SOBIE PORADZIĆ?
- POMYSŁY NA ZABAWY SENSORYCZNE DLA DZIECI
- JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO CZYTANIA
- OGLĄDANIE BAJEK Z GŁOWĄ
- WSPÓLNY CZAS Z DZIECKIEM
- SYSTEM WARTOŚCI PREFEROWANYCH PRZEZ PRZEDSZKOLE NR 5
- APEL O POMOC
- WYRÓŻNIENIA I NAGRODY
Oglądanie bajek z głową - porady dla rodziców
Nie od dziś wiadomo, że zbyt długie oglądanie bajek w TV przez dzieci ma niekorzystny wpływ na jego rozwój. Jednak w dzisiejszych czasach nie sposób uniknąć całkowitego oglądania bajek przez dzieci. Dlatego warto „puszczać dzieciom bajki z głową”;).
Zapraszam do zapoznania się z krótkimi poradami „JAK ROZSĄDNIE OGLĄDAĆ BAJKI”. Według badań wynika, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny w ogóle oglądać bajek! Co więcej, niektóre zalecenia wskazują na całkowity zakaz bajek nawet do 3. roku życia! Oczywiście w dzisiejszych czasach ciężko jest całkowicie odsunąć dzieci od urządzeń cyfrowych. Dlatego też zaleca się, aby dzieciom od 2-5 lat ograniczyć ten czas do jednej godziny dziennie. Natomiast dzieciom w wieku 6 lat i starszym Rodzice powinni samodzielnie wyznaczyć ograniczenia dotyczące spędzania czasu przy urządzeniach cyfrowych.
Im młodsze dziecko, tym mniej powinno oglądać bajek w telewizji. Najlepiej jeśli dziecko bajki ogląda wspólnie z rodzicem czy innym dorosłym, który głośno komentuje, co się dzieje na ekranie. W tym, że dziecko codziennie ogląda telewizję, nie ma nic niewłaściwego - byle to trwało krótko, było dostosowane do jego aktualnych możliwości poznawczo-emocjonalnych i odbywało się pod kontrolą, a najlepiej w towarzystwie zaangażowanego w temat dorosłego.
Należy wybierać bajki, treści, które są dopasowane do wieku dziecka. Ale to nie jedyna rzecz. Badania pokazują, że dobrze, jeśli treść odzwierciedla doświadczenia dziecka w świecie rzeczywistym. Tak by dziecko mogło odnosić się do codziennych tematów. Przykład: latem-kąpiel w basenie to i bajka z pływaniem, jazda na rowerze – odcinki o jeździe rowerem itd.
Warto również zwrócić uwagę na to, aby bajki zawierały treści edukacyjne, przedstawiały pozytywne treści, bez przemocy. Pożyteczne bajki to też takie, które mają jakąś interakcje, wciągają w fabułę. Badania pokazują, że gdy dziecko może podjąć jakąś interakcję to lepiej coś zapamiętuje niż, gdy tylko ogląda. Istotnym faktem jest również oglądanie bajek z dzieckiem, ponieważ coraz więcej badań wskazuje na szybkie uczenie się z telewizji, jeśli w tej nauce uczestniczą rodzice. Warto unikać szybkich akcji w bajkach, nie wstawiać telewizora do pokoju dziecka, ograniczyć bajki bezpośrednio przed snem. Dzieci są wtedy bodźcowane i może to utrudniać im zaśnięcie.
Dzieciom przed oglądaniem warto zapowiedzieć limit czasowy, np. obejrzysz dwa odcinki "Świnki Peppy", a potem wyłączamy bajkę. Trzeba zachować pełną konsekwencję w tym temacie. Podczas oglądania bajki można zachęcać dziecko do rozmowy na temat różnych zachowań. Natomiast po obejrzeniu bajki zachęcić dziecko do rysowania czegoś co było w bajce. Nie zaleca się karmienie podczas oglądania bajek. Bajka także nie powinna być nagrodą, ani też pocieszeniem.
Warto zastosować powyższe rady i wprowadzić w życie codzienne dziecka. Zdrowe nawyki pozwolą na rozsądne korzystanie z telewizora oraz innych urządzeń technologicznych. Naprawdę warto!
Pozdrawiam, Pani Luiza;)
Źródła:
- Opracowanie Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
- http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/4474-wplyw-telewizji-na-zachowanie-dzieci
- „Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci)” – Michel Desmurget