• Zabawy sensoryczne są bardzo ciekawym pomysłem na rozwój zmysłów naszych dzieci. Dostarczają różnorodnych bodźców oraz poszerzają jego świat poprzez dostarczanie różnorodnych doznań. Często nie potrzeba wiele  by stworzyć zabawę dla całej rodziny. Do zabawy można wykorzystać przedmioty codziennego użytku, które znajdują się niemal w każdym domu.Poniżej zamieszczamy przykłady kilku takich zabaw. Pamiętajmy, że to nie tylko dobra zabawa dla dzieci, ale przede wszystkim  rozwój koordynacji ruchowej, procesów poznawczych, kreatywności, a także możliwości tworzenia nowych połączeń mózgowych.

            1. Piasek kinetyczny:

                    
            • mąka kukurydziana (tyle, ile potrzebujecie piasku),
            • olej spożywczy,
            • barwnik spożywczy (opcjonalnie).
            • Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.                                                                                         

                 2.  Kolorowe woreczki

            Do zabawy potrzebnych będzie kilka plastikowych woreczków z zamknięciem strunowym i farby w kolorach podstawowych: żółtym, niebieskim i czerwonym. Do każdego woreczka wlewamy po odrobinie farby w dwóch kolorach w taki sposób, żeby kleksy znajdowały się w przeciwległych rogach, i szczelnie zamykamy. Dziecko ugniatając woreczek może mieszać farby, ćwiczy mięśnie dłoni oraz koordynację ręka - oko. Może tworzyć dowolne kształty, obrazy, wykorzystując dodatkowo markery piszące po folii lub poprzez naklejanie dowolnych elementów na folię jako wykończenie pracy.

                                                                                                   

            3. WORECZKI SENSORYCZNE

            Do tej zabawy potrzebny będzie woreczek strunowy, żel do włosów,  różne kolorowe koraliki oraz kolorowa taśma.

            Do woreczka strunowego wlewamy żel do włosów oraz wkładamy kilka koralików. Następnie na wierzchu woreczka naklejamy przy pomocy kolorowej taśmy różne kształty : koło, trójkąt, prostokąt. Zadaniem dziecka jest przesówanie za pomocą palców koroalików, tak aby trafiły np do koła, lub trójkąta. W ten sposób dziecko może poznawać kształty i kolory.

                                                          

             

            4. DOMOWA CIASTOLINA

             Do zabawy przyda się wałek, wykrawaczki do ciastek i występujące w roli posypek cekiny, brokatowy pył, ziarenka maku lub sezamu.

            Domowa ciastolina:

            • 2 szklanki mąki,
            • 1 szklanka soli,
            • 2 łyżki oleju roślinnego,
            • 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,
            • 1,5 szklanki gorącej wody.

            Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.

                                                                                

            5. ZAPACHOWE ZAGADKI

             Do słoiczków wsypujemy ziarna kawy, kakao, cynamon, skórkę pomarańczy, liście mięty lub bazylii. Dobrze, żeby pojemniki nie były przezroczyste – wtedy maluchy naprawdę skupią się na zapachu. Dzieci mogą podzielić słoiczki na te, które pachną dla nich ładnie lub brzydko, albo (jeśli przygotujemy po dwa słoiki z taką samą zawartością) odnajdywać pary identycznych zapachów.

                                                         

            6. MAKARONOWE ZABAWY

            Na kawałek gąbki fllorystycznej lub styropianu nabijamy patyczki do szaszłyków. Dzieci nakładają makaron (np. rurki ) na patyczki. Wcześniej makaron można pomalować tworząc różnorone wzory. Można rówież tworzyć rytmy, przeliczać iloścć nałożonych makaronów, itp. Makaron można także nawlekać na sznurki tworząc samodzielnie naszyjniki

                                                            

            7.MAŁY MAJSTERKOWICZ

            Do tej zabawy potrzebny będzie nam kawałek styropianu, nakrętki, śrubki oraz śrubokręt.

            Przy pomocy śrubokręta dzieci mogą przykręcić  dowolna nakrętke do styropianu. 

                                                                


            Witamy wszystkie "Kwiatki Ogrodowe" i zachęcamy do wspólnych zabaw z rodzicami.

            1. Wytnij z kolorowego papieru różne wiosenne kształty  wielkości swojego kciuka. Weź kartkę narysuj na niej dowolny rysunek również wiosenny. Następnie wciągajac powietrze słomką - kształty ( do siebie) układaj SWÓJ wzór na  kartce. Rodzice wykonują swoją pracę osobno i porównują z dzieckiem.

            2. Zabawy " Ciepło- zimno" chowamy zabawkę w wybranym pomieszczeniu i  gdy dziecko się oddala od niej mówimy "Zimno- mróz", a gdy zbliża "Ciepło- gorąco". Później rodzic może szukać , a dziecko chować i tak na zmianę.

            3. "Opisz jednym wyrazem zabawkę lub przedmiot"Może w nią się bawić cała rodzina. Kładziemy na środek np. zabawkę i możemy na jej temat powiedziećTYLKO jeden wyraz np. kolor, kształt, co się na niej znajduje itd. 

            Drodzy rodzice w w\w zabawy bawiliśmy się w przedszkolu, dzieci je znają i bardzo lubią. Życzę wspólnego miłego  i kreatywnego spędzania ze sobą czasu.

                                                                                                                   

             

             

                                                                              


    • Kontakty

      • "Mali Przyrodnicy"
      • 61 426-16- 01
      • Przedszkole Nr 5 "Mali Przyrodnicy" w Gnieźnie, ul.Rybna 7 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych