• WODA ZNACZY ŻYCIE

Światowy Dzień Wody, który obchodzimy 22 marca, został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku, aby uświadomić ludziom skalę problemów związanych z brakiem wody w niektórych rejonach świata oraz z marnowaniem wody w miejscach, w których jest jej jeszcze pod dostatkiem. Co roku wybierane jest inne hasło przewodnie. W tym roku jest to Leaving No One Behind (ang. nie pozostawić nikogo).

Woda znaczy życie

Bez wody nie moglibyśmy żyć. Nasze ciało, w zależności od wieku, zbudowane jest z wody w 50-75%. Woda usuwa toksyny z naszego organizmu, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i reguluje ciśnienie. Dzięki wodzie nasza skóra zachowuje elastyczność i nie wysusza się, a nerki i układ trawienny mogą prawidłowo pracować. Bez wody człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni, znacznie krócej niż bez jedzenia. Zapasy wody należy uzupełniać na bieżąco, ponieważ nie mamy zdolności magazynowania wody.

Kiedy ilość wody w naszym ciele nie jest wystarczająca, dochodzi do odwodnienia. Skutkiem tego jest uczucie pragnienia, ból głowy, a nawet omdlenia. Zatem ile wody powinniśmy pić dziennie, aby nie doszło do odwodnienia? Zdania w tej kwestii są podzielone – jedni głoszą, że powinno to być osiem szklanek dziennie, inni – że jedna trzecia masy naszego ciała. Jeszcze inne głosy donoszą, że jest to zależne od wielu czynników – naszego wieku, masy ciała, wzrostu, klimatu (pory roku) i wysiłku fizycznego. Jednak naczelna zasada mówi, że nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy odczuwamy pragnienie. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży – te grupy są najbardziej narażone na odwodnienie.

Mineralna? Smakowa? A może kranówka?

Woda trafia do naszego organizmu z pożywieniem, szczególnie dużo zawierają jej owoce i warzywa. Soki owocowe i inne napoje również nawadniają nasze ciało, jednak zwykle jest to za mało i powinniśmy również pić samą wodę. Jednak jaką wodę wybrać? Najgorszym wyborem są wody smakowe. Trudno je w zasadzie nazwać wodą, ponieważ jest to bardziej rodzaj słodkiego napoju, zawierającego cukier i inne szkodliwe substancje. Jeśli nie lubimy zwykłej wody, warto dodać do niej cytrynę, jabłko lub arbuza – woda nabierze owocowego smaku, a jednocześnie nie będzie zawierała niezdrowych składników. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się picie wody z kranu. Niektóre urzędy i inne instytucje państwowe również rezygnują z kupowania wody w plastikowych butelkach lub dystrybutorach na rzecz wody z kranu. Przedsiębiorstwa wodociągowe zapewniają, że woda, która leci z naszych kranów, musi spełniać normy WHO i Ministerstwa Zdrowia, dlatego nie może być dla nas szkodliwa. Jeśli ktoś ma wątpliwości, zawsze może zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który oczyści wodę z niepożądanych substancji i jednocześnie uzupełni ją o wartościowe składniki mineralne.

Woda znaczy życie

Mineralna? Smakowa? A może kranówka?