• Procedury

        • PROCEDURA POSTĘPOWANIA

          W PRZYPADKU STWIERDZENIA ŚWIERZBU

          W PRZEDSZKOLU NR 5 „MALI PRZYRODNICY”

           

           

          Podstawa prawna:

          Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003r. Nr 6 poz. 69 ze zmianami ) Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz.U. z 2001 r., Nr 126, poz. 1384  z późn. zm.),

           

          Cel procedury

          Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się świerzbu w placówce.

           

          Zakres procedury

          Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia świerzbu w przedszkolu.

           

          Uczestnicy postępowania –zakres odpowiedzialności

           

          1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry ciała własnego dziecka.

          2. Nauczycielki: zobowiązane są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola, sygnałów dotyczących pojawienia się świerzbu w przedszkolu.

          3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia świerzbu wdanej grupie nauczycielce, bądź  dyrektorowi.

          4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu

          w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

           

          Sposób prezentacji procedur:

          1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.

          2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w przedszkolu procedurami na zebraniach organizacyjnych na początku każdego roku szkolnego.

          3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią obowiązujących procedur.

           

          Tryb dokonywania zmian w procedurze

          1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej –dyrektor przedszkola. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

          2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

          3. Zasady wchodzą w życie z dniem uchwalenia.

           

          Opis procedury

          Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również ew. opieką zdrowotną przez pielęgniarkę) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry ciała dziecka.

          Rodzice lub opiekunowie dziecka winni być powiadomieni o terminie planowanej kontroli higienicznej poprzez wywieszenie stosowanej informacji na tablicy ogłoszeń w kąciku dla rodziców.

          1. Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną do kontroli czystości ciała wszystkich dzieci w grupie oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).

          2. Osoba upoważniona przez dyrektora przedszkola zawiadamia rodziców dzieci, o podejrzeniu wystąpienia choroby, niezwłocznym odebraniu dziecka i konsultacji lekarskiej.

          3. Osoba upoważniona przez dyrektora przedszkola informuje rodziców o sposobie działań, konieczności poddania się kuracji przez wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora o wynikach kontroli i skali zjawiska.

          4. Rodzice są informowani o wystąpieniu przypadku choroby pasożytniczej, z zaleceniem codziennej kontroli czystości skóry dziecka i domowników w celu przeprowadzenia jednolitej współpracy w działaniach na linii pracownicy placówki –rodzice (wywieszenie informacji na tablicy informacyjnej dla rodziców).

          5. Rodzice dziecka po przebytej chorobie pasożytniczej skóry (świerzb) zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola.

          6. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu) dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.

          7. W okresie występowania przypadków świerzbu osoba upoważniona przez dyrektora przedszkola kontroluje czystość skóry codziennie, po ustąpieniu zachorowań profilaktycznie co 7 dni (raz w tygodniu: poniedziałek).

          8. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań osoba upoważniona przez dyrektora przedszkola zawiadamia o tym dyrektora przedszkola, w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).

          9. W miarę potrzeb zorganizowanie działań edukacyjnych dotyczących ww. problematyki

          skierowanej do rodziców, opiekunów (ulotki, informacji na tablicy ogłoszeń, zebrań z rodzicami).

           

          Profilaktyka i zapobieganie:

           

          1. Rodzice ( opiekunowie prawni )

          • codzienna kąpiel całego ciała, częste mycie rąk,

          • codzienna zmiana bielizny osobistej,

          • częsta zmiana bielizny pościelowej, pranie jej w wysokiej temperaturze i prasowanie,

          • częsta zmiana odzieży, właściwe jej pranie i prasowanie,

          • spanie na oddzielnych posłaniach,

          • używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku –ręczniki.

           

          2. Przedszkole

          Dyrektor przedszkola nie zgłasza wystąpienia choroby zakaźnej, jednakże prowadzi działania mające na celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się:

          dodatkowa dezynfekcja, rygor higieniczny;

          zwiększenie częstotliwości mycia i dezynfekcji stołów, sanitariatów, zabawek-zgodnie

          z planem higieny w przedszkolu);

          przekazanie informacji dla rodziców i opiekunów prawnych pozostałych wychowanków.

           

           

           

           

           

           

           

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

           

           

           

          Procedura postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu

          Procedura przygotowana w oparciu o stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci  i młodzieży

           

          Podstawa prawna:

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.

           

           

          Cel procedury

          Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.

           

          Zakres procedury

          Dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu.

           

          Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

          1.      Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.

          2.      Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.

          3.      Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy
          w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

          4.      Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

           

          Sposób prezentacji procedur

          1.      Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych oraz poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń dla rodziców

          2.      Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

           

          Tryb dokonywania zmian w procedurze

          1.      Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

          2.      Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

          3.      Zasady wchodzą w życie z dniem: 13.11.2018r. 

          4.      Opis procedury

           

          Rodzice/ prawni opiekunowie wyrażają pisemnie zgodę na dokonywanie   przeglądu czystości skóry głowy dziecka w każdym roku szkolnym uczęszczania dziecka do przedszkola.    

          Rodzice lub opiekunowie dziecka winni być powiadomieni o terminie planowanej kontroli higienicznej poprzez wywieszenie stosownej informacji na tablicy ogłoszeń w kąciku dla rodziców.

           

          1. Rodzic zobowiązany jest do regularnego sprawdzania włosów i skóry głowy dziecka
          w celu wykrywania ewentualnej obecności wszy lub gnid i niezwłocznie powiadomić
          o tym fakcie przedszkole.

          2. W przypadku podejrzenia przez nauczyciela wszawicy u dziecka, powiadamia on o tym rodziców, którzy są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola
          i podjęcia leczenia. 
          Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy spoczywa na rodzicach. W razie potrzeby nauczyciel instruuje rodziców  o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.

          3.Nauczyciel grupy  niezwłocznie powiadamia innych rodziców o wystąpieniu przypadków wszawicy wśród dzieci.

          4. Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną do kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie oraz wszystkich pracowników przedszkola z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna  w wydzielonym pomieszczeniu).

          5. W trakcie leczenia dziecko powinno pozostać w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się wszawicy na inne dzieci uczęszczające do przedszkola. Dziecko wraca do przedszkola po zakończeniu leczenia, z czystą głową.

          6. Osoba upoważniona przez dyrektora po upływie 7 -10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.

           

          7. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań osoba upoważniona  zawiadamia o tym dyrektora placówki w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków - zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia.

           

           

           

          Procedura rzyprowadzania i odbioru dzieci

           

          w Przedszkolu nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie

           

          Podstawa prawna: Statut Przedszkola nr 5 w Gnieźnie z dnia 15.11.2017r.

           

          1. Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę i bezpieczeństwo fizyczne oraz psychiczne.
          2. Bezpieczeństwo psychiczne zapewnia się poprzez:
          • Ciepło, okazywanie jak ważne jest dziecko
          • Okazywanie zaufania i aktywne słuchanie
          • Poświęcanie dziecku jak najwięcej czasu
          • Indywidualne postrzeganie jego potrzeb i możliwości
          • Okazywanie wiary w możliwości, budowanie poczucia wartości
          • Chwalenie, nagradzanie i docenianie dziecka za zaangażowanie się i wysiłek
          • Zapewnienie dziecka, że może liczyć na wsparcie i pomoc w każdej sytuacji
          • Równe prawa i obowiązki dla wszystkich dzieci
          1. W relacjach z dzieckiem ważna jest:
          • Kontrolowana swoboda w działaniach i poznawaniu świata przez dziecko
          • Wiedza, co dziecko lubi, a czego nie lubi, co sprawia mu radość, a czego się boi
          • Nie zmuszanie dziecka do niczego
          • Nauka samodzielności
          • Prawa  i obowiązki dla dziecka
          • Granice i jasne zasady
          • Konsekwencja
          1. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dzieciom przedszkole określa następujące zasady  postępowania, w tym zasady przyprowadzania  i odbierania dzieci z przedszkola:
          • Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo fizycznei psychiczne dziecka od momentu jego wprowadzenia do sali przez osobę przyprowadzającą do przedszkola;
          • Nie  wolno nauczycielowi pozostawiać dzieci w sali bez opieki.W sytuacji koniecznej np. wyjście do toalety zapewnia opiekę innego nauczyciela , pomocy pedagogicznej lub woźnej oddziałowej;
          • Nauczyciel usuwa z otoczenia dziecka niebezpieczne przedmioty, a o ewentualnym zagrożeniu bezpieczeństwa zawiadamia natychmiast dyrektora przedszkola;
          • W trakcie korzystania z przyborów np. nożyczek, sztućców itp. nauczyciel w szczególności czuwa nad sposobem korzystania z nich przez dzieci;
          • Dzieci zabiera nauczyciel  z grupy połączonej do swojej sali natychmiast po rozpoczęciu pracy zgodnie z tygodniowym planem;
          • Grupy są łączone po zakończeniu pracy przez nauczyciela o godzinie ustalonej w tygodniowym planie pracy, nie wcześniej;
          • W czasie pracy nauczyciel zajmuje się wyłącznie statutowymi obowiązkami, w szczególności czuwaniem nad bezpieczeństwem dzieci. Nie załatwia wtedy innych spraw, m.in. nie prowadzi rozmów telefonicznych, nie wypełnia dokumentacji;
          • Nauczyciel nie może prowadzić dłuższych rozmów z rodzicami  podczas, gdy sprawuje  opiekę nad innymi dziećmi;
          1. O zdarzeniach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci nauczyciel zawiadamia natychmiast dyrektora oraz rodzica dziecka;
          2. Przedszkole jest czynne od godz. 5.30 do 16.30 i w tym czasie dziecko ma prawo w nim przebywać.
          3. Co roku w okresie spisywania umowy świadczenia usług rodzice składają oświadczenie o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie  i odbieranie dziecka z przedszkola.
          4. Rodzic w oświadczeniu wymienia siebie jako osobę posiadającą zdolność prawną. Mogą być też wymienione inne osoby pełnoletnie, bliskie dziecku, wskazane przez rodzica w oświadczeniu.
          5. Rodzice (prawni opiekunowie) dzieci przyprowadzają i odbierają dzieci  z przedszkola i są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
          6. Rodzic przyprowadzając dziecko do przedszkola przekazuje je nauczycielce pracującej z dziećmi w sali – lub dziecko idzie samo do Sali pod okiem rodzica do czasu, aż znajdzie się w sali.
          7. W chwili odbierania dziecka z przedszkola rodzic  prosi dyżurne dziecko o wywołanie  dziecka z sali.  Dyżurny informuje nauczyciela grupy kto idzie do domu. Dyżurnych oraz przebiegu odbierania dzieci  pilnują woźne obecne na sali gimnastycznej - według ustalonego na dany rok szk. harmonogramu.
          8. Jeżeli rodzic ma do przekazania sprawę nauczycielowi udaje się do sali po dziecko. Jeśli nauczyciel ma sprawę do rodzica wywołuje go z szatni    i zaprasza na salę.
          9. Dziecko wydaje nauczyciel rodzicom lub osobie pełnoletniej, która została pisemnie upoważniona do odbioru dziecka. Upoważnienie w formie pisemnej zawiera: nazwisko i imię osoby upoważnionej, adres zamieszkania, stopień pokrewieństwa oraz serię i numer dowodu osobistego.
          10. Nauczyciel ma obowiązek osobiście lub za pośrednictwem innego pracownika przedszkola sprawdzić kto odbiera dziecko  z przedszkola;
          11. Wydanie dziecka następuje w momencie ustnej informacji osoby odbierającej o zabraniu dziecka do domu. Nauczyciel wypuszcza dziecko do szatni i od tego momentu przestaje sprawować opiekę nad tym dzieckiem – odpowiedzialność przejmuje osoba odbierająca dziecko   z przedszkola;
          12. Nauczyciel przy odejściu dziecka do domu, wymaga od niego informacji, kto je odbiera ( nauczyciel jest zobowiązany wiedzieć, kto powinien dziecko odebrać) zaakcentowania odejścia poprzez pożegnanie, używając zwrotu grzecznościowego.
          13. Oświadczenia dotyczące odbioru dzieci z przedszkola powinny zawsze znajdować się w miejscu dostępnym    i widocznym dla innych nauczycieli sprawujących ewentualne zastępstwo.
          14. Obowiązkiem nauczyciela i woźnej  jest zapewnienie bezpiecznego dyżuru dzieci  oraz bezpiecznego dotarcia do rodzica w szatni.
          15. Zabrania się wydawania dzieci osobom niepełnoletnim nie ujętym w oświadczeniu lub osobie upoważnionej do odbioru w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie może on zapewnić dziecku bezpieczeństwa ( jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających).
          16. O każdej odmowie wydania dziecka nauczyciel niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola. W takiej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest do podjęcia wszelkich czynności  dostępnych w celu nawiązania kontaktu z rodzicami - prawnymi opiekunami dziecka.
          17. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie rodzic zgłasza rano po przyprowadzeniu dziecka nauczycielce, która informuje o tym fakcie nauczycielkę popołudniową.
          18. Rodzice nie mogą zajmować nauczycieli dłuższą rozmową, podczas, gdy ten sprawuje opiekę nad innymi dziećmi.
          19. Dziecko uważa się za odebrane przez  rodziców lub upoważnione osoby  w momencie ustnej informacji przekazanej nauczycielowi o odbiorze dziecka i po jego wyjściu do szatni. Od tego momentu opiekę  i odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci przejmują rodzice lub inne osoby odbierające dziecko.
          20. Przedszkole nie gwarantuje opieki nad dziećmi,  które nie są oddawane pod opiekę nauczyciela przez rodziców (opiekunów), ale rano od bramy przedszkola same udają się w kierunku budynku przedszkola. Opieka nad dzieckiem zaczyna się w momencie wprowadzenia dziecka na salę przez osobę przyprowadzającą i oddania pod opiekę nauczycielowi.
          21. Rodzice są zobowiązani do przyprowadzenia zdrowego dziecka  i osobistego, bezpośredniego oddania dziecka pod opiekę nauczyciela.   W sytuacji widocznych oznak chorobowych u dziecka, nauczyciel może poprosić o zabranie dziecka z przedszkola  w celu leczenia lub  o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że dziecko może uczęszczać do przedszkola.
          22. Rodzice są zobowiązani do odbioru dziecka do czasu zamknięcia przedszkola. Jeżeli tego nie uczynią nauczyciel po sporządzeniu notatki, powiadomieniu policji i dyrektora podejmuje działanie odpowiednie do otrzymanych od wymienionych podmiotów instrukcji.
          23. Zobowiązuje się rodziców do opuszczenia terenu przedszkola po odebraniu dzieci. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia na przedszkolnym  placu zabaw z udziałem dzieci po ich odebraniu przez rodziców lub upoważnione osoby.
          24. Specjaliści oraz instruktorzy zajęć dodatkowych odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci powierzone ich opiece na zasadach określonych dla nauczycieli i opisanych powyżej. Podczas wyjść poza budynek przedszkola mogą wspomagać nauczycieli w opiece nad grupą przedszkolną.
          25. Pomoc pedagogiczna lub woźna oddziałowa wspomaga nauczyciela w zapewnieniu opieki i bezpieczeństwa dzieciom podczas wszystkich godzin wykonywania swoich obowiązków służbowych.

          Procedura przyjęta uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 15.11.2017r.

           

           

           

          Procedura ewakuacji dzieci i nauczycieli z budynków Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie

           

           

          CEL PROCEDURY

          Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji dzieci i nauczycieli Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

           

          PRZEDMIOT I ZAKRES STOSOWANIA PROCEDURY

          Określa tryb postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialności osób realizujących niezbędne  działanie począwszy od stwierdzenia (możliwości wystąpienia) symptomów wskazujących na konieczność podjęcia czynności związanych z ewakuacją dzieci           i nauczycieli z budynku.

           

          PODSTAWY URUCHOMIENIA PROCEDURY

          1. Pożar (gdy nieskuteczna jest likwidacja pożaru podręcznymi środkami).
          2. Zamach terrorystyczny (otrzymanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego środka niebezpiecznego).
          3. Zagrożenie NSCH (jeżeli czas dojścia skażonego obłoku powietrza jest większy niż 15 minut).
          4. Zagrożenie katastrofą budowlaną.
          5. Zagrożenie wybuchem gazu spowodowane awarią instalacji gazowej.

           

          SPOSÓB OGŁOSZENIA ALARMU – SYGNAŁY ALARMOWE

          1. Alarmowanie o zagrożeniach w budynku przedszkola odbywa się w ramach wewnętrznego systemu alarmowania określonego w instrukcji ppoż.
          2. W każdym wypadku zagrożenia wymagającego ewakuacji kilkakrotnie powtarzamy (słowny komunikat – „EWAKUACJA”  oraz uderzenie w dzwon ręczny).
          3. Według procedury dyrektor lub osoba wyznaczona w przedszkolu ogłasza alarm  i uderza w dzwon ręczny na tej podstawie w oddziałach  ogłasza się alarm i przystępuje do natychmiastowej ewakuacji.
          4. Komunikat o ewakuacji powinien być słownie doprowadzony do wszystkich osób znajdujących się na terenie i w rejonie przedszkola.
          5. Ewakuację należy prowadzić w sposób zorganizowany kierując się ustaleniami procedury i aktualnie zaistniałą sytuacją.

           

           

          ŚWIADEK NIEBEZPIECZNEGO ZDARZENIA (ODBIORCA INFORMACJI)

          ZOBOWIĄZANY JEST NATYCHMIAST POWIADOMIĆ DYREKTORA PRZEDSZKOLA

           

          PRZYDZIAŁ  OBOWIĄZKÓW  I  ORGANIZACJA  DZIAŁANIA

          1. DYREKTOR PRZEDSZKOLA
          • Podejmuje decyzję o zakresie ewakuacji (pełnej lub częściowej),
          • Nadzoruje przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszej procedurze,
          • Nakazuje powiadomienie specjalistycznych służb ratowniczych,
          • Nakazuje uruchomienie elementów zabezpieczenia procesu ewakuacji  w szczególności: - transport, załadunek i ochrona dokumentacji przedszkola, odłączenie instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej, otwarcie wyjść ewakuacyjnych,
          • Wprowadza zakaz wejścia i wjazdu na teren przedszkola osób postronnych,
          • Organizuje akcję ratowniczą,
          • Zarządza ewakuację samochodów,
          • Określa miejsce deponowania ewakuowanego mienia,
          • Współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi (PSP, Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Pogotowiem Gazowym, itp.)
          1. NAUCZYCIELE
          • Ogłaszają alarm dla dzieci,
          • Nakazują opuszczenie budynku,
          • Nadzorują przebieg ewakuacji dzieci,
          • Nadzorują zabezpieczenie (ewakuację) ważnego mienia i dokumentów.
          1. WOŹNY
          • Odłącza dopływ energii,
          • Odłącza dopływ gazu,
          • W razie możliwości ewakuuje mienie /dokumenty, ubrania, cenne urządzenia/,
          • Wstrzymuje wejście na teren przedszkola,
          • Otwiera pozostałe drzwi ewakuacyjne przedszkola.
          • Nadzoruje ewakuację samochodów,
          • Przekazuje na miejsce ewakuacji informację o zakończeniu ewakuacji.
          1. INTENDENT
          • Powiadamia służby ratunkowe (PSP, Policję, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Gazowe, itp.) i wskazuje miejsce zdarzenia (pożaru lub innego zagrożenia).
          • Przekazuje na miejsce ewakuacji informację o zakończeniu ewakuacji personelu kuchni.
          1. INNI PRACOWNICY ZATRUDNIENI W PRZEDSZKOLU
          • W każdym z przypadków wymagającym ewakuacji należy postępować zgodnie z planem ewakuacji przedszkola oraz ewakuować się drogami ewakuacyjnymi określonymi w procedurze,
          • W przypadku zagrożenia lub wystąpienia skażenia chemicznego (NSCH) w zależności od zaistniałej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami (pozostać na miejscu, ewakuować się).

           

          OGÓLNE ZASADY EWAKUACJI

          1. Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele prowadzący zajęcia w grupach  rozpoczynają ewakuację zgodnie z ustalonym  regulaminem. wyprowadzają dzieci na miejsce ewakuacji, w oznakowane miejsce, zabierając ze sobą dziennik zajęć (dokumentację potwierdzającą tożsamość dzieci oraz ich ilość w danym dniu).
          2. Należy przeciwdziałać każdemu odruchowi paniki wśród dzieci.
          3. Alarm w oddziale lub w innych pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci przeprowadza nauczyciel prowadzący zajęcia. Nauczyciel określa jak dzieci mają opuszczać oddział marszowym krokiem. Następnie  nauczyciel staje obok drzwi, aby zapobiec ewentualnemu zakłóceniu porządku i opuszcza salę ostatni upewniając się, że nikt nie został w pomieszczeniu. Dzieci opuszczają pomieszczenia w szyku uporządkowanym - parami. W wypadku ogłoszenia alarmu pożarowego. Wyłączyć i zabezpieczyć wszystkie urządzenia elektryczne    i gazowe.
          4. Zakończyć pracę sprzętu komputerowego oraz zabezpieczyć dane informatyczne przed dostępem osób niepowołanych. Przygotować do ewakuacji (zabezpieczyć) ważne wytypowane mienie, dokumenty, pieczęcie, środki finansowe itp.
          5. Pozamykać okna.
          6. Nie zamykać pomieszczeń.
          7. Drzwi do pomieszczeń z których przenika dym należy szczelnie zamknąć. Przy zadymieniu  należy poruszać się wzdłuż ścian, aby nie zatracić kierunku i orientacji. We wszystkich przypadkach ratowania dzieci przez okno, należy szczelnie zamykać wszystkie drzwi pozostałe okna w pomieszczeniu w celu zapobiegania przeciągom wzniecającym ogień i kierującym dym na to pomieszczenie.
          8. Wychowawcy na miejscu ewakuacji – plac zabaw sprawdzają obecność  i  przekazują informację do Dyrektora Przedszkola.
          9. W przypadku złej pogody (mróz, upał, opady, wichura itp.) dzieci należy ewakuować do Szkoły Podstawowej nr 1 ul. Św. Jana uzgodnione wcześniej  z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1.
          10. Na miejscu ewakuacji nauczyciel i dzieci przebywają do czasu otrzymania stosownej informacji, co do powrotu i kontynuacji zajęć lub jej zakończenia.

           

          DROGI EWAKUACJI (KIERUNKI EWAKUACJI)

           

          Ewakuacja dzieci (pracowników przedszkola) odbywa się na  plac zabaw:

           

          • Z budynku przedszkola:

           

          • przez wyjście A (front budynku)

          oddział    IV,

           

          • przez wyjście B:

          oddział    I, II i III,

           

          • przez wyjście C:

          obsługa kuchni i intendent

           

          • przez wyjście D:

          oddział     woźny

           

          1. Omówienie przebiegu ćwiczenia

           

           

           

          PROCEDURA POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU DZIECKA

          W     PRZEDSZKOLU NR 5 W GNIEŹNIE

          Podstawa prawna :

          Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U.  z 2003 nr 6,poz 69 ze zm.)

          1. .Nauczyciel albo inny pracownik przedszkola będący świadkiem wypadku, niezwłocznie  udziela pomocy poszkodowanemu;    w miarę  możliwości udziela pierwszej pomocy przedlekarskiej i wzywa karetkę pogotowia .
          2. Rodzaj udzielonej pomocy uzależniony jest od potrzeb poszkodowanego dziecka i rodzaju wypadku.
          3. W przypadku braku możliwości udzielenia pomocy lub wezwania karetki świadek wypadku lub osoba poinformowana o wypadku prosi i pomoc pierwszego napotkanego pracownika przedszkola, pracownik nie może odmówić udzielania pomocy lub wezwania karetki.
          4. Tryb udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej jest określony osobną procedurą .
          5. Świadek wypadku nie może pozostawić poszkodowanego bez opieki do czasu przybycia karetki lub innego opiekuna.
          6. Świadek wypadku lub osoba ,która dowiedziała się o wypadku ,niezwłocznie powiadamia dyrektora przedszkola lub prosi innego pracownika o poinformowanie o zaistniałym wypadku dyrektora lub ,w przypadku jego nieobecności na terenie placówki intendenta.
          7. Dyrektor lub intendent niezwłocznie informują o wypadku rodziców lub prawnych opiekunów dziecka.
          8. O każdym wypadku dyrektor ,nauczyciel lub upoważniony przez niego pracownik zawiadamia niezwłocznie :

          -rodziców(opiekunów )poszkodowanego ,

          -pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy

          -społecznego inspektora pracy ,

          -organ prowadzący szkołę lub placówkę,

          O wypadku śmiertelnym ,ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.

          O wypadku ,do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

          1. W przypadku zaistnienia wypadku w danej grupie i konieczności zajmowania się przez nauczyciela zarówno poszkodowanym jak i innymi dziećmi ,pracownik obsługi pracujący w danej grupie przekazuje na polecenia nauczyciela pozostałe dzieci nauczycielowi z innego oddziału.

          Nauczyciel może wskazać innego pracownika obsługi zobowiązanego do przekazania dzieci.

          1.  Niedopuszczalne jest pozostawienie dzieci pod opieką pracowników obsługi na dłuższy czas niż jest to konieczne do przekazania dzieci pod opiekę innego nauczyciela.
          2. Nauczyciel z sąsiedniego oddziału nie może odmówić przyjęcia dzieci do oddziału. Dopuszczalne jest podzielenie wychowanków i umieszczenie ich w pozostałych pracujących oddziałach ,jeśli liczba dzieci jest zbyt duża , aby nauczyciel zapewnił im należytą  opiekę.

           

          1. W przypadku ciężkiego wypadku ,jeśli grupa była świadkiem wypadku ,wskazane jest ,aby o wypadku równolegle z dyrektorem został powiadomiony psycholog.(jeśli jest to możliwe)
          2. Psycholog jednoosobowo decyduje ,komu w pierwszej kolejności udziela wsparcia –poszkodowanemu ,jego rodzicom ,świadkowi czy dzieciom z oddziału , w którym miał miejsce wypadek .
          3. Niedopuszczalne jest gromadzenie się pracowników przedszkola wokół poszkodowanego w wypadku , tworzenia atmosfery sensacji czy paniki . Należy w miarę możliwości starać się , żeby wypadek nie zakłócił w znacznym stopniu pracy placówki.
          4. Dalszy tryb postępowania w przypadku zgłoszenia i ustalenia okoliczności wypadku określony jest w regulaminie BHP obowiązującym na terenie przedszkola.
          5. Dyrektor przedszkola na najbliższym spotkaniu z pracownikami przedszkola omawia okoliczności i przyczyny wypadku ,wskazuje prawidłowe zachowania i odstępstwa od niniejszej procedury ,informuje o wnioskach i podjętych działaniach profilaktycznych zmierzających do zapobiegania analogicznym wypadkom.
          6. Pracownicy przedszkola nie udzielają żadnych informacji na temat wypadku osobom      z zewnątrz ,nie udzielają wywiadów. Wszelkich informacji na temat wypadku udziela tylko dyrektor.

           

          Procedura przyjęta uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 15.11.2017r.

           

          PROCEDURA  ZAPEWNIENIA  DZIECIOM  BEZPIECZEŃSTWA  W  CZASIE ZAJĘĆ  DODATKOWYCH  W  PRZEDSZKOLU  NR 5  W  GNIEŹNIE

           

          1. Prowadzący zajęcia dodatkowe przeprowadza zajęcia  w czasie wynikającym z tygodniowego rozkładu zajęć, a w wyjątkowych sytuacjach – w czasie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola.
          2. Prowadzący prowadzi zajęcia zgodnie z zatwierdzonym semestralnym rocznym planem dydaktycznym.
          3. Prowadzący odbiera dzieci od nauczyciela oddziału i od tego momentu odpowiada za ich bezpieczeństwo ( aż do chwili przekazania dzieci z powrotem pod opiekę nauczyciela oddziału).
          4. Prowadzący odprowadza i przyprowadza wszystkie dzieci razem. Nie dopuszcza się samowolnego wybiegania dzieci z zajęć.
          5. Prowadzący na bieżąco zgłasza dyrektorowi lub nauczycielowi grupy zauważone niepokojące zachowania dzieci.
          6. Prowadzący każdorazowo sprawdza obecność dzieci na zajęciach, odnotowuje w dzienniku stan dzieci i temat zrealizowany w danym dniu.
          7. Przed rozpoczęciem zajęć prowadzący potwierdza swoje przyjście. W przypadku nieobecności powinien wcześniej zgłosić dyrektorowi telefonicznie przyczynę tej nieobecności i uzgodnić i uzgodnić termin odpracowania zaległości.
          8. Prowadzący raz w roku, w terminie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola, prezentuje rodzicom osiągnięcia dzieci.

           

          Procedura przyjęta uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 15.11.2017r.

           

    • Kontakty

      • "Mali Przyrodnicy"
      • 61 426-16- 01
      • Przedszkole Nr 5 "Mali Przyrodnicy" w Gnieźnie, ul.Rybna 7 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych